Tisza

Szolnoktól északkeletre, 25 km-re, a Tisza jobb partján helyezkedik el Nagykörű. A vízen járók a Tisza 364-es folyam km-nél épült kishajó kikötőnél érkeznek a településhez.
Valaha a Tisza nagy ívben kanyarogta körbe ezt a kis települést, innen adódik a neve, így lett Nagykörű.Régészeti leletek szerint több ezer éve lakott ez a csodaszép táj. A falu történelme elválaszthatatlan a folyótól. Ma a szőke Tisza vizét mindenfelé gátak kísérik, kanyarulatai közül a szabályozás alkalmával kettőt átvágtak. Régen a vízrendezések előtt az itt élő emberek megélhetését a folyó élővilága, termékeny ártere, és a földeket éltető, televényt a hozó vize biztosította. A kiöntések után visszamaradó, iszapos aljú, nap forrósította vizek ontották a halakat. A mocsárréteken vízkedvelő növényeket, almát, körtét, szilvát, szőlőt termesztettek. A buja aljnövényzetű erdőkben változatos és kedvező feltételeket talált az állatvilág. Az ártér legelőin szürkemarha gulya lelt finom, dús fűre. A sekély vizekben mangalica-féle ártéri sertéskondák dagonyáztak. A vizek fölött a szárazabb magasparton szántók, gyümölcsösök váltakoztak. Ahol a Tisza teremtette turzásdombok a legmagasabbak, ott sorakoztak a templom körül a fehérre meszelt házak.

Nagykörűn található a Közép-Tisza szakasz egyik legnagyobb kiterjedésű homokos partja. A Tisza kedvező vízállása esetén (Szolnoknál – 200) fürdőzők százai keresik fel a szabad strandot egy-egy nyári hétvégén.
A Tisza hűs vize, a homokos part, melyen olyan jó sütkérezni, az árnyékot adó faóriások mind-mind a nagykörűi szabad strand különlegességei. Lehet itt röplabdázni, homokfocizni, lábteniszezni, kajakozni, kenuzni.A nyárfa matuzsálemek tövében verhetik fel sátraikat a kempingezést kedvelők. Felfedező útra indulhatnak szárazon és vízen a település ökotúra útvonalain, melyekhez kerékpár és kenu bérlési lehetőség is biztosított.
Az EuroVelo 11, a Magyarországon áthaladó EuroVelo kerékpáros útvonalak egyike, mely a Tisza mentén halad és Nagykörűn is kersztül vezet.